Wygrana sprawa przed WSA jednej z największych spółek świadczących usługi dystrybucji gazu
Wygraliśmy sprawę przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym dla jednej z największych spółek świadczących usługi dystrybucji gazu.
Rozstrzygnięcie sprowadzało się do oceny, czy w związku z upływem okresu obowiązywania umów o utworzeniu podatkowych grup kapitałowych, a tym samym zakończeniem ich bytu jako podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, Spółka ma prawo do rozliczenia strat podatkowych poniesionych przez nią przed zawiązaniem podatkowych grup kapitałowych na warunkach określonych w art. 7 ust. 5 ustawy o CIT.
W wydanej interpretacji Dyrektor KIS (0111-KDIB1-2.4010.227.2021.2.AW) uznał, że prawo do rozliczenia strat podatkowych wykazanych przez spółkę przed utworzeniem PGK nie jest możliwe, jeżeli PGK istnieje dłużej niż 5 lat podatkowych.
Wojewódzki Sąd Administracyjny w wyniku skargi uchylił interpretację. WSA uznał, że nie może budzić wątpliwości, że w świetle przepisów ustawy o CIT w trakcie trwania umowy PGK spółka nie ma możliwości rozliczania straty za okres sprzed powstania PGK, co wynika wprost z art. 7a ust. 1-3 ustawy o CIT. W przeddzień powstania PGK kończy się bieżący rok podatkowy spółki i zawieszeniu ulega rozpoczęcie jej kolejnego roku podatkowego. Obliczanie kolejnych lat podatkowych spółki zostaje wstrzymane w przeddzień początku roku podatkowego PGK i następuje na nowo w dzień następny po upływie okresu obowiązywania umowy PGK. Prawidłowa wykładnia art. 7 ust. 5 w zw. z art. 8 ust. 7 ustawy o CIT prowadzi do wniosku, że rozliczenie strat podatkowych i wykazanych przed utworzeniem PGK następuje z pominięciem okresu przynależności spółki do PGK.
Z perspektywy Spółki sprawa była istotna z uwagi na zagwarantowanie prawa do rozliczenia straty podatkowej po zakończeniu obowiązywania umów PGK (które, gdyby przyjąć stanowisko Dyrektora KIS byłoby niemożliwe z uwagi na okres przedawnienia).